Premôžte sa a skúste čítať... Snáď to stojí za to.
Ako nazvať stránku, ktorú nikto nechce? Nový vietor.
História:
Leonberger je vyšľachtené plemeno psa.Na vyšľachtenie boli použité psy :newfoundlandský, st.bernard pes a pyrenejský horský pes
Heinrichom Essigom v roku 1846.
Marec, 2015
Webové stránky Chatayan:
Vznikli v roku 2003. Boli to prvé slovenské stránky venované leonbergerom
Marec, 2015
Čo je nové:
Prvá novinka
Leonberger je u nás iba jeden:
Grace vom Dreiburgenland
Updated: 4.marca , 2015
Čo nás čaká:
V prvom rade sa zmieriť
so skutočnosťou, že nebudeme mať
šteniatka.
Updated: 4.marca, 2015
Všimli sme si:
Leonberger má stále nových
obdivovateľov a chovateľov.
Na Slovensku je už viac ako 1600 registrovaných jedincov.
Leonberger sa stal vyslovene rodinným spoločníkom.
Updated: 7.marec, 2015
Kto si vstúpi do svedomia...Konečne testy DNA.
Povinné testy DNA.
Nový vietor zavial aj na Slovensko a od 1.1.2018 sú povinné testy DNA chovných jedincov na Slovensku. V praxi to znamená, že od tohto termínu už nebude možné odchovať šteniatka leonbergera bez testu DNA otca, matky.Náhodne vybrané dve šteniatka z vrhu budú testom DNA overené s rodičmi..
Iba po potvrdení paternity budú vydané preukazy pôvodu.
Je to veľmi dobrý a úspešný krok Slovenského leonberger klubu, ktorý zastrešuje chov leonbergerov na Slovensku. Otvára sa konečne "pandorina skrinka" a šteniatka už nebude možné odchovávať bez poctivých chovateľov a odstráni to špekulácie špekulantov.
Je to skvelé..
Ako sa z chovateľa stane množiteľ.
Ak si kúpite leonbergera v hodnote okolo 1000 € stanete sa zároveň aj majiteľom relatívneho "amerického sna", ktorý môžete prežiť platonicky, alebo reálne so všetkými dôsledkami.
Máte šancu napriek veľkému vkladu zúročiť svoj potenciál a bojovať o priazeň nebies a vybudovať si chovateľskú stanicu na veľmi dobrej základnej línii. Pominiem náklady na starosť o leonbergera v počiatočnej fáze a prejdem ku konečnému výsledku = chovnosti.
Ak máte chovného psa, pomôže len perfektný vzhľad, úspechy na výstavách, exotický dovoz novej krvi a pod.Vtedy bude záujem o krytie. Ak máte len normálneho leonbergera zabudnite na krytie, nikto Vás neosloví. Dajte si pohov a nečakajte nič podstatné.
Ak máte chovnú leonbergeriu dámu máte o starosť postarané. Hľadáte vhodného samca, špekulujete a vymýšľate najlepší variant párenia. Ak sa Vám podarí nakrytie (cca 30-40% pravdepodobnosť) a dochováte šteniatka je to super. Môžete vyskakovať od radosti. Po úspešnom predaji chcete pokračovať ďalej. Dilema.
Tu prejdem na oslovovanie v inej osobe. Neraz sa stane, že v takejto situácii si chovateľ povie, že skúsi viac leonbergerov, nestačí mu jedna suka, ale chce mať dve, možno tri, aby sa chovanie viac oplatilo. Je to preto, lebo viac jedincov z rovnakej chovateľskej stanice má väčšiu možnosť uspieť na výstavách. S tým je spojená zvýšená reklama a zvýšený záujem kupujúcich.Množenie môže nastať.Nastane najhorší variant , prevládne množstvo nad kvalitou. Musia v tom byť peniaze a vidina zisku? Prečo?
Prečo pes má dôkladnejší rodokmeň ako človek?
Pri pohľade na preukaz pôvodu psa sa môžete s istotou dozvedieť meno otca a matky, babky, dedka, prababky a pradedka šteniatka. Predkovia pokračujú ešte v rôznych líniách ďalej. Určite nikto z majiteľov by všetky mená nevedel vymenovať.
Kto vymyslel takýto poctivý generačný strom určite netušil, koľko starostí spôsobí, lebo čím lepšie znejúce mená na preukaze pôvodu, tým je väčšia radosť majiteľa psíka.
Teraz, keď hranice a obmedzenia zmizli nič nebráni doviesť leonbergera z krajín, ktoré predtým na mape záujmu neexistovali.
V čase posielania zmrazených spermi chovných psov a rôznych testov na LPN, DNA a dedičné choroby, množstvo röntgenov končatín a kĺbov je zrazu viac možností ako si vybrať ten správny kus na dvor. Je to komplikovaná veda.
A popritom Leonberger Vás bude milovať bez zábran a jednoducho.
Slovenský leonberger klub a iné veci.
Člen Slovenského leonberger klubu - vyjadruje ochotu podieľať sa na činnosti v kynologyckej oraganizácii Slovenský leonberger klub, rozhodovať o smerniciach, poriadkoch a pod. v chove leonbergerov. Má všetky úhrady v cenách Slovenského leonberger klubu.
Nečlen klubu - vyjadruje nezáujem, alebo nespokojnosť s činnosťou klubu a je ochotný platiť omnoho vyššie poplatky za svoju chovateľskú činnosť.
Odchody a príchody
Nepríjemná vec sa každoročne odohráva v málopočetnom Slovenskom leonberger klube.Každý rok odíde do nenávratna niekoľko členov klubu pre nezáujem o klubovú činnosť, alebo iné príčiny. Každý rok sa do klubu pár ľudí prihlási. Takto sa počet členov drží na stabilnej úrovni od 23-30 členov klubu. Každý si žije svoj život so svojím vlastným leonbergerom a iba niekoľko členov klubu vyvíja činnosť v prospech klubu. Usporiadanie výstav, bonitácia, kontrola vrhov, ekonomická agenda, výborové schôdze a členská schôdza, chodenie po súdoch..
Nešlo by zaviesť inštitút "udržiavaného členstva"?
Chovateľské abnormality
Počas môjho členstva v Slovenskom leonberger klube od roku 2003 sa neraz stalo v chovateľskej praxi, že chovateľ spravil nevedomky, alebo nechtiac omyl v chove tohto vzácneho plemena.Niekedy zámerne.
Prípady sa niekedy opakujú a inokedy sú naozaj premiérové. Je na škodu, že sa chov leonbergerov zvrhne na mamon po eurách, alebo iné zlé veci.
Málokto sa o tejto "dark side of the leonberger" niekedy vôbec zmienil verejne a vyslovil svoj názor. Ja sa nebojím povedať, že mi je proti srsti nečestnosť, týranie leonbergerov klamanie v "prospech " vidiny zisku a odmietam takých chovateľov, ktorí vidia zisk pred leonbergerom.Bohužiaľ páky na potlačenie týchto nedobrých vecí sú mizivé a ani organizácia typu Slovenský leonberger klub veľa vody nenamúti. Pokiaľ tu nebude "zvieracia polícia" ako to vidíme niekde na západe stav sa bude zrejme iba zhoršovať.
Pri leonbergeroch chovaných na Slovensku ( ale aj inde v Európe) sa stretneme s poctivými chovateľmi, čo je veľmi dobré, ale aj s takými, ktorým by mali byť zvieratá okamžite odobrané, alebo ich chovatelia potrestaní takým istým životom aký pripravili pre svojich "miláčikov".
Jedna babka povedala že :
Na Slovensku sa niekedy stretneme aj s chovaním plemenných leonbergerov na reťazi. Je to dokonca viac kusov pohromade a chovateľka sa honosne pýši odchovom šteniatok.
Stretneme sa aj s prípadom zakrývania skutočného stavu plemenného leonbergera a s predajom jeho spermií do zahraničia.
Taktiež sa stretneme s pravdepodobným podvodom pri párení , ktorý je sprevádzaný aj dôkazovým materiálom v podobe akosi nevhodno vyzerajúceho "leonbergera".
Stretneme sa aj s prílišným počtom neplánovaných "skokov" rôznych psov na fenku leonbergera.Skutok sa ospravedlňuje na Slovensku slovami - len tak náhodou. Pritom psov na dvore rôzneho plemena je dostatok a skúsený chovateľ/ľka by mal po nespočetnom odchove šteniatok leonbergera vedieť čo sa môže stať. Takže niekedy sú šteniatka chovateľskej stanice s PP inokedy : len tak náhodou bez PP, s výsledkom kríženec.
Stretneme sa aj s prípadom, kedy šteniatka bez preukazu pôvodu sú predávané v cene šteniatok s PP s prísľubom, že papiere budú neskoršie vystavené, hoci chovateľ vie, že taká situácia nikdy nenastane.
Stretneme sa aj s podávaním žaloby na súd voči Slovenskému leonberger klubu pre rôzne príčiny ako napríklad ušlý zisk, neplatná členská schôdza, neplatné odvolanie z funkcie alebo v neposlednom rade ako skúška naostro čerstvo skončeného absolventa práva pri riešení vymysleného problému súdnou cestou na súde.
Lenže je tu veľké ALE. Kto má chuť a čas sa zapodievať a strpčovať si život kvôli takýmto osobám? Poviem pravdu. Nikto to nechce robiť a robiť zrejme ani nebude. Práve takéto problémy a následné hádky v klube vyháňajú nových členov klubu z členstva v klube.Možno pre výstrahu by to chcelo nejaký prípad dotiahnuť do konca a náležite zverejniť pre výstrahu iným. Ale nakoniec aj tak vždy sa niekto nájde, kto bude to chcieť robiť iba tak ako on chce a sám seba presvedčí o svojej pravde.
Riešenie je jednoduché : leonbergera chovať len vtedy ak ho máme naozaj radi a súhlasíme s jeho dennodennou spoločnosťou podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Striktne dodržiavať prepisy a smernice pre chov leonbergerov určených klubom a riadne a včas urobiť nápravu pri vzniku problémov. V prípade, že chovateľ nedokáže leonbergerovi umožniť spokojný a šťastný život radšej ho darovať do dobrých rúk niekomu, kto sa o neho postará.
Po takýchto prípadoch sa treba opýtať ako chceme veriť listu s názvom Preukaz pôvodu, tiež nazývaný rodokmeň. Nebolo by namieste konečne začať uvažovať o teste DNA pre novonarodené šteniatka? Už to nie je vec dobrovoľnosti, ale skôr by to mala byť záruka chovateľa voči kupujúcemu a novému majiteľovi šteniatka.Prvý krok musí urobiť Slovenský leonberger klub, alebo dvojica chovateľ/kupujúci.
Držím palce všetkým chovateľom terajším aj budúcim, aby prešli úskalím chovu a ďaľšej problematiky a vydržali pri leonbergeroch, lebo to je to najdôležitejšie.